Z tego prawa Polacy rzadko korzystają. UNICEF Polska uruchamia kampanię, aby to zmienić

Prawo do nauki, wolność słowa czy zgromadzeń to jedne z wielu podstawowych praw, które przysługują Polakom. Z jednych korzystamy każdego dnia, a z innych znacznie rzadziej. Jest jednak ważne prawo, z którego korzysta zaledwie 13 procent z nas. To prawo do sporządzenia testamentu.

 

Sporządzenie testamentu to nic innego, jak podjęcie decyzji o sposobie, w jaki chcielibyśmy podzielić dorobek naszego życia. Przemawia za nim wiele argumentów. Dokument ten upraszcza postępowanie spadkowe, pozwala uniknąć wielu nieporozumień oraz kłótni rodzinnych, a także oszczędza bliskim problemów z ustaleniem prawowitych spadkobierców. Jedynie w testamencie możemy podzielić majątek tak, jak sobie tego życzymy i obdarować np. osoby spoza rodziny czy organizacje, które wspieraliśmy całe życie. Dlaczego zatem tylko 13 procent Polaków korzysta z tego prawa i sporządza testament?

Ustawa o dziedziczeniu, w której wielu z nas pokłada nadzieję na uregulowanie kwestii majątkowych, nie przewiduje wielu indywidualnych sytuacji rodzinnych ani naszych preferencji. Zatem jeżeli chcemy przekazać część majątku albo pamiątki rodzinne np. wnukom czy swojemu rodzeństw, musimy wyrazić taką wolę w formie testamentu. Tylko w testamencie możemy też uwzględnić fundacje czy stowarzyszenia, które są nam bliskie. Majątek, niezależnie czy duży, czy mały, ma największą wartość wtedy, kiedy można dzięki niemu zdziałać coś dobrego i pomóc drugiemu człowiekowi. Testament to świadectwo tego, co jest dla nas w życiu ważne.

 

Kiedy i jak spisać testament? Dowiesz się z akcji UNICEF Polska

 

UNICEF zachęca do sporządzenia testamentu, ponieważ wierzy, że każde życie ludzkie ma sens i znaczenie, a spisanie ostatniej woli to cenna decyzja. Niestety wielu Polaków nie wie kiedy i jak spisać testament. Dlatego UNICEF Polska rozpoczął kampanię, w której zachęca do udziału w bezpłatnych spotkaniach z prawnikiem.

Akcja UNICEF Polska będzie pierwszą tak szeroko zakrojoną kampanią informacyjną dotyczącą kwestii spadkowych w naszym kraju. Spotkania z prawnikami w formie webinarów, do których zaprasza organizacja, są przewidziane na listopad tego roku. Można się na nie zapisać przez stronę: www.unicef.pl/testament. Prawnicy wyjaśnią, na czym polega dziedziczenie ustawowe i jak można rozporządzić majątkiem inaczej, niż przewiduje ustawa. Będzie również czas na zadawanie pytań.

Kampanii towarzyszą również spoty telewizyjne. W spocie występują Ritwa i Marek, którzy zdecydowali się spisać testament, zostawiając spadek swoim dzieciom i wnukom. Nie zapomnieli jednak o najbardziej potrzebujących dzieciach na świecie. Testament sporządzili przy wsparciu UNICEF.

UNICEF Polska ma nadzieję, że dzięki tej akcji jak najwięcej osób w naszym kraju zdecyduje się spisać testament i nadać swojemu życiu szczególną trwałość. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: (22) 56 80 345.